İşgale Sırtını Dönen Çocuk

Naci El Ali’nin çizgisi HANZALA yüzünü dönmeyecek; özgür Kudüs’e kavuşuncaya dek…

Naci El Ali’nin karakteri Hanzala, 10 yaşında Filistin’den sürgün edilmiş, insanlara sırtını dönmüş yalın ayak dolaşan bir çocuktur. Yüzünü şu ana dek kimse görmemiştir. İşgale ve sürgün edilişine seyirci kalarak desteğini esirgeyenlere olan kırgınlığından mı sırt dönmüştür insanlığa bilinmez.

Her karede farklı zulümlere şahir olmakta, kâh zulme taş atmakta, kâh bayrak salamaktadır Hanzala. Filistin’de yaşanan zulme kare kare vakıftır. O yüzden sembolleşmiştir. O yüzden Filistin’in işgali denince ilk akla gelen yalın ayak, diken gibi saçlı, yamalı elbiseli, insanlığa yüz çevirmiş 10 yaşındaki çocuk olur. Naci el-Ali Hanzala’da kendini çizmiştir esasen… 12 yaşında sürgün edilmiştir ülkesinden O da. Naci el-Ali büyümüştür belki, ama Hanzala’da sabit kalmıştır yaşı. Küçük yaşta büyük insanların acımasızlığına şahit oluşu mu yaşının sabit kalmasına sebep olmuştur?

Kim bilir?

Hanzala ancak özgür bir Filistin’e kavuşunca yüzünü bize dönecektir. Çizeri bizlere bu bilgiyi veriyor. Naci el-Ali ölmüştür, ancak Hanzala, Türkiye’de Hasan Aycın’in, belki Filistin’de adını bilmediğimiz bir çizerin kaleminde yaşamaya devam etmektedir.

Naci el-Ali Hanzala için nasıl bir suret tasavvur etmiştir bilinmez, ancak bıraktığı mirasa sahip çıkanlar Filistin özgürleşince Hanzala’ya bir suret çizerek yüzünü görmemizi sağlayacaktır.

Hanzala’nın bize yüzünü döndüğü günleri görme temennisi ile…

Mazlumder

Reklamlar