Balinalar

Balinalar suda yaşayan, memeli, yavrularını doğuran ve emziren hayvanlardır. Akciğerlerinde fazla hava depolayabilen balinaların uzun dalışlar sırasında daha az oksijen harcamak için kan dolaşımları ve kalp atışları yavaşlar. Balinalar dişli ve dişsiz olmak üzere iki katmandan oluşurlar. Dişsiz balinaların üst çenelerinden uzanan 4-5 metre uzunluğunda 400 kadar balina çubuğu bulunur. Çubuklu balinaların gırtlağına bir insan yumruğu zor sığar. Yemek borusu daha da dardır. Küçük canlılarla beslenmek zorundadırlar.

Balinaların en büyüğü olan mavi balinaların 31 metre boyunda 200 ton ağırlığında olanları vardır. Çubuklu balinalar kısmında yer alırlar (bu durumda iki burun delikleri vardır). Atlantik okyanusu dışında tüm dünya okyanuslarında görülür. Daha çok bireysel ya da anne ve ya yavrusunu içeren çiftler halinde yaşayan, 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak ürerler.

Orka olarak da bilinen katil balinalar okyanus yunusları ailesinin en iri üyesidir. Çok yönlü bir yırtıcıdır. Ve balık, deniz kaplumbağası, fok ve köpek balıklarını yerler. Katil balinalar diğer balinalara saldırdığı gibi insanlara da saldırırlar. Sırtı siyah, göğüs ve yanları beyaz, göz üstünde ve arkasında beyaz lekeler bulunan katil balinaların gövdeleri ağır ve büyük bir sırt yüzgeci vardır. 9,5 metre boyları olan erkek katil balinaların ağırlıkları 6 tondan fazladır. 8,5 metre boyları olan dişi katil balinaların ağırlıkları 5 tondur. Doğduğunda 2,5 metre boyları olan yavru katil balinaların ağırlıkları ise 180 kg dır. Tüm okyanus ve denizlerde görülür. Katil balinalar mevsimlerine göre göç de ederler.

Kuzey atlantik balinası; 3. büyük balina ve 3. büyük canlıdır. Dişsizdirler. 11-12 ay süren gebelik sonunda tek yavru doğururlar. En hızlı deniz memelisinden olan bu balinaların hızları saatte 37 kilometreye varır.

Türü azalma tehlikesiyle karşı karşıya olan ispermeçet balinaları tüm okyanuslarda yaygın olan bir balina türüdür. Erkeklerin boyları 15-25 metre ve ağırlıkları 45-70 tondur. Dişilerin boyları 9-13 metre ağırlıkları 15-20 tondur. Sırtları koyu gri, karın kısmı beyazımsıdır. Başı çok iri ve alt çenesi dardır. Sırt yüzgeci yerine belirsiz bir tümseğe sahiptir. Dişli balinalar olan ispermeçete Türkiye’de çok az rastlanır. Genellikle mürekkep balıklarını yerler.

Evet… Sunduğum bilgiler sonunda insanlara zarar veren balinaların olduğunu öğrenmiş olduk. Aynı zamanda ben yapılan balina avlarının gittikçe artttığını gördüm. İnsanlara zarar veren balinaların avlanmasına bir şey denmez ama diğerleri yaşama özgürlüğüne sahiptir. Onların bu özgürlüklerini ellerinden almaya kimsenin hakkı yoktur. Buna dikkat edelim.

UNUTMAYALIM Kİ HER CANLI YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR.

Reklamlar