İllerin Manyetik Alan Değeri Sağlığı Ve Öğrenmeyi Etkiliyor

Dünya, zamana ve mekâna bağlı olarak değişen bir manyetik alana sahip. İnsanların da bir manyetik alan değeri var. İnsanların ve yer kürenin manyetik alan değeri uyumlu olursa, daha sağlıklı yaşıyor ve daha hızlı öğreniyoruz.

Denge ve uyum bozulursa şu rahatsızlıklar baş gösteriyor: Bağışıklık sisteminin çökmesi, çok sık hastalığa yakalanma, genç yaşta kalp krizi, beyin tümörlerinde artış ve göz hastalıkları, akut ve kronik ağrılar, enerji eksikliği, baş ağrısı ve yorgunluk.

Bu bilgiden yola çıkan Turizmaraştırmacısı ve yazar Ertuğrul Şahin, illerin manyetik alan değerlerinin eğitim-öğretim kalitesini yükseltebileceğini ifade ediyor. Beynimizde öğrenme ile ilgili aksonların manyetik alanlara karşı korumasız olan kafatasımız nedeniyle çevrenin manyetik alanından doğrudan etkilendiğini belirten Şahin, hücrelerimizin manyetik alanla beslenen ve yenilenen motorlar olduğunu söylüyor.

Türkiye zengin bor yatakları nedeniyle oldukça yüksek değerde bir manyetik alana sahip. Şehirlerin manyetik alandeğerleri yıl içinde değişiklik gösteriyor ve bu durum öğrencilerin öğrenme düzeylerini etkiliyor. Ertuğrul Şahin’in, öğrenmeyi daha kolay hale getirmek için önerisi ise illerin manyetik alan değerlerinin hangi aylarda en aza indiğinin bilinmesi ve yıllık tatillerin bu dönemde yapılması. Ayrıca manyetik alan değerinin düşük olduğu bölgelerde alternatif öğrenme yöntemleri uygulanabilir, eğitim faaliyetlerine yoğunluk verilebilir.

İllerin Manyetik Alan Değerleri:

İstanbul: 44.0 nT

Ankara: 46.7 nT

İzmir: 41.8 nT

Antalya: 45.0 nT

Sinop: 50.2 nT

Eskişehir: 44.5 nT

Niğde: 48.4 nT

Mersin: 48.2 nT

Diyarbakır: 56.0 nT

Paris: 28.0 nT

Londra: 30.2 nT

Amsterdam: 33.5 nT

Roma: 34.1 nT

Berlin: 37.5 nT

Reklamlar